Krzysztof Komeda - The Very Best Of
MP3 FLAC WMA APE HD

Krzysztof Komeda - The Very Best Of

  • Genre: Jazz
  • Formats: MP3 FLAC WMA HD APE
  • Album Size: 1562 mb.
  • Archive: ZIP RAR
Artist: Krzysztof Komeda
Title: The Very Best Of
Year Of Release: 2014
Label: Magic Records
Genre: Jazz
Quality: Mp3 / VBRkbps
Total Time: 126:09 min
Total Size: 199 MB
WebSite:

Tracklist
-----------
101 - krzysztof komeda - balldad for bernt ] [03:26]
102 - krzysztof komeda - dont worry about me ] [05:37]
103 - krzysztof komeda - soon ] [06:49]
104 - krzysztof komeda - all the things you are ] [04:17]
105 - krzysztof komeda - the man i love ] [06:03]
106 - krzysztof komeda - stella by starlight ] [02:36]
107 - krzysztof komeda - litania ] [03:47]
108 - krzysztof komeda - the continental ] [05:18]
109 - krzysztof komeda - out of nowhere ] [04:17]
110 - krzysztof komeda - laura ] [05:22]
111 - krzysztof komeda - that second ] [03:08]
112 - krzysztof komeda - get out of town ] [05:04]
113 - krzysztof komeda - teach me tonight ] [04:18]
114 - krzysztof komeda - niewinni czarodzieje ] [03:04]
201 - krzysztof komeda - ballada ] [16:55]
202 - krzysztof komeda - i etiuda z baletu jazzowego ] [06:05]
203 - krzysztof komeda - etiuda z baletu jazzowego ] [04:32]
204 - krzysztof komeda - crazy girl ] [11:23]
205 - krzysztof komeda - svantetic ] [17:05]
206 - krzysztof komeda - sleep safe and warm(bonus track) ] [06:53]

Krzysztof „Komeda” Trzciński - jeden z niewielu polskich twórców, którego nazwisko zna cały świat. Gdyby żył miałby zapewne setki nagród na swoim koncie. Najprawdopodobniej tworzyłby w Ameryce muzykę do filmów - tam zaczęła się przecież jego światowa kariera. Kiedy Komeda nagrywał „ Astigmatic ”, nie istniała jeszcze wytwórnia ECM, ale ten album mógłby być ważniejszy niż nagrania Keitha Jarretta, Jana Garbarka czy Charlesa Lloyda. Postać i twórczość Krzysztofa Komedy urosła w polskim środowisku jazzowym do rangi symbolu i legendy. Żaden inny polski jazzman nie wywarł równie ogromnego wpływu na nowoczesną ,polską, muzykę jazzową, jak artysta z Poznania.

Jego legendarny Sextet Komedy zainaugurował - na pierwszym jazzowym festiwalu w Sopocie w 1956 roku -modę i fascynację dla nowoczesnego jazzu. Tym tropem poszli inni kreatorzy polskiego jazzu, by z czasem stworzyć rozległy nurt budujący przez wiele, wiele dekad tzw. Polish Jazz . Ale Krzysztof Komeda najpełniej odnalazł się jako kompozytor muzyki ilustracyjnej: od wspaniałych etiud baletowych po rozległą dyskografię obejmująca muzykę filmową do kilkudziesięciu filmów najwybitniejszych reżyserów. Już w 1957 roku rozpoczęła się długoletnia współpraca Krzysztofa Komedy z Romanem Polańskim. (pierwszym filmem Polańskiego, do którego Komeda napisał muzykę był debiutancki obraz zatytułowany „Dwóch ludzi z szafą”, ostatnim „Rosemary’s Baby”). Był to moment przełomowy w życiu Krzysztofa Komedy, który ostatecznie porzucił medycynę i postanowił zostać profesjonalnym muzykiem i kompozytorem. O skali talentu artysty świadczy fakt, iż Komeda nigdy nie uczył się kompozycji, harmonii, instrumentacji ani orkiestracji a w swej twórczości kierował się głównie intuicją muzyczną. Honorowany najważniejszymi laurami i nagrodami w 1968 roku pisze muzykę do „Rosemary’s Baby”. Film ten przynosi sławę obu Polakom: dla Polańskiego był to momentem zwrotnym w jego karierze w Hollywood, dla Komedy początkiem profesjonalnej pracy, jako kompozytora muzyki filmowej. Wielkim przebojem okazała się tytułowa ballada z filmu, która nominowana była do Oskara i doczekała się wielu wspaniałych interpretacji.

Komeda, choć nigdy nie osiągnął wirtuozerskiej techniki gry na fortepianie, to wypracował rozległy język muzyczny i własny styl: niezwykle romantyczną kompilację be-bopu, coolu-jazzu, awangardowej struktury free oraz niezwykłej słowiańskiej melodyki. To właśnie dla „szkoły jazzu” pokolenia Komedowców (od Jerzego Miliana, Andrzeja Trzaskowskiego i Tomasza Stańko po Jana Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego ) ukuto termin „slavic kind of jazz”. W prostocie, powściągliwości i oszczędnym, ale precyzyjnym doborze środków wyrazowych znalazł Komeda siłę i wartości, które zadecydowały o niepowtarzalnym charakterze jego muzyki. Porównanie Komedy do tak różnych pianistów jak Bill Evans (klimat), Thelonious Monk (kompozycja), Bud Powell (technika i warsztat), a nawet McCoy Tyner (elementy struktury muzycznej Coltrane’a) to cechy ukazujące, jak oryginalnym kompozytorem i pianistą był Krzysztof Komeda.

© Dionizy Piątkowski

autor książki „Czas Komedy

Turbobit:Alternative download links

Download

Related MP3 FLAC to Krzysztof Komeda - The Very Best Of
Feedback
All rights reserved.
WEBBG.com © 2000-2018